W 2023 roku Wejherowo było gospodarzem powiatowych i gminnych dożynek

W 2023 roku, miejscowość Wejherowo miała zaszczyt być gospodarzem dożynek na poziomie powiatu i gminy. Rolnicy, mieszkańcy oraz samorządowcy zgromadzili się w ArtParku w Bolszewie, aby podziękować za plony, które udało się zebrać w tym roku.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe związane z zakończeniem żniw, które odbyły się w niedzielę, 17 września, można opisać jako pełne radosnej atmosfery. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej, po której nastąpił tradycyjny korowód. Czas poświęcono też na wspólne świętowanie i zabawę – podkreśla Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Starosta zwróciła również uwagę na to, że dożynki są ważną tradycją wiekową, przenoszoną z pokolenia na pokolenie. Jest to sposób wyrażenia wdzięczności rolnikom za ich ciężką pracę przez cały rok.

Jak podkreślił Przemysław Kierdowski, wójt gminy Wejherowo, rok ten był bardzo trudny dla rolników. Wszystko zaczęło się od drogich nawozów, później przyszła susza, a na koniec deszcze. Na szczęście, w najważniejszym momencie – podczas żniw – warunki pogodowe były korzystne. Rolnicy zdążyli więc zebrać swoje plony. Ponadto, gmina powołała dwie komisje suszowe, które pomagają rolnikom ocenić straty, jakie ponieśli.