Wartość rynkowa pojazdu a ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu to element dbania o nasze bezpieczeństwo na drodze. Wybierając polisę, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej koszty. Okazuje się, że jednym z kluczowych czynników wpływających na kwotę ubezpieczenia jest cena auta. Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu i o czym musisz wiedzieć, nim kupisz polisę? 

Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu?

Żeby to zrobić, dobrze najpierw dowiedzieć się, co to jest i czym różni się od ceny detalicznej. Wartość rynkowa pojazdu to oszacowanie jego wartości, które uwzględnia aktualne trendy rynkowe oraz stan techniczny i wizualny samochodu. Jest to cena, jakiej można oczekiwać na rynku przy jego sprzedaży. Różni się ona od ceny detalicznej, która jest zazwyczaj wyższa, ponieważ obejmuje koszty dealerów, marżę i ewentualne dodatkowe usługi.

Jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu? To bardzo łatwe. Nie zajmuje także dużo czasu, a zrobisz to, siedząc na kanapie lub w kawiarni. Wystarczy, że użyjesz swojego telefonu. Skorzystaj z jednego z wielu narzędzi dostępnych online. Są to specjalne kalkulatory, które biorą pod uwagę czynniki takie jak marka, model, rok produkcji i przebieg. Wystarczy, że wprowadzisz te dane, a dowiesz się, za ile mógłbyś sprzedać swój samochód oraz jaką kwotę wprowadzić do polisy OC. To niejedyna droga. Również rzeczoznawcy pomogą Ci w precyzyjnym określeniu wartości auta.

Wartość rynkowa pojazdu a koszty ubezpieczenia

Wiesz już, jak sprawdzić wartość rynkową pojazdu. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego właściwie cena samochodu ma tak duże znaczenie przy wyborze polisy? Im wyższa wartość auta, tym zazwyczaj dotkliwsze są koszty jego naprawy lub wymiany w przypadku szkody. To z kolei wpływa na wysokość składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko związane z kosztami mechaników lub odszkodowania, a więc im droższy samochód, tym potencjalne roszczenia mogą być wyższe.

Zapewne w głowie niektórych oszczędnych osób pojawi się pomysł. Skoro zaniżona wartość rynkowa pojazdu może wygenerować niższą kwotę ubezpieczenia AC, to dlaczego nie skorzystać z takiej okazji? Zupełnie nie tędy droga. Nie dość, że jest to nieuczciwe działanie, to może mieć przykre konsekwencje przede wszystkim dla samych zainteresowanych.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach! Sprawdz:  https://aktywnieplus.pl

Zaniżona wartość rynkowa pojazdu: zobacz, dlaczego się nie opłaca!

Jak już wspominaliśmy, podawanie nieprawdziwych informacji, może nie przynieść Ci korzyści, na jakie liczysz, a wręcz wiązać się ze znacznymi stratami. Dlaczego?

Oczywiście na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się atrakcyjne, ale może skutkować niedostatecznym odszkodowaniem. Firmy ubezpieczeniowe korzystają z podanej wartości rynkowej pojazdu, a jej niedoszacowanie może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek w momencie zgłoszenia roszczenia. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: podczas zakupu polisy podałeś szacunkową cenę auta w wysokości 30 000 zł, choć tak naprawdę jest warte 40 000 zł. Doszło do wypadku, samochód nadaje się jedynie do kasacji, a towarzystwo ubezpieczeniowe ma wypłacić Ci odszkodowanie. Oczywiście nie otrzymasz 40 000 zł, choć tyle auto było warte. Otrzymasz 30 000 zł, ponieważ taką kwotę podałeś, wykupując ubezpieczenie. Jeśli więc planujesz oszczędności, na pewno nie powinieneś ich szukać, podając zaniżoną wartość rynkową pojazdu.

Nie zapominaj także o ubezpieczeniu swojego mieszkania! Przeczytaj więcej w artykule: Niezbędne wskazówki dotyczących ubezpieczenia mieszkania