104. rocznica zaślubin Polski z morzem: Uroczystości w Pucku i Władysławowie

W tym roku miasto Puck będzie obchodziło 104. rocznicę symbolicznego połączenia Polski z morzem, które oznaczało ważną etap w naszej historii. Rozmaite wydarzenia zaplanowane na tę okazję obejmują konkursy strzeleckie, turniej siatkówki, konferencję naukową oraz specjalną wystawę zorganizowaną w Muzeum Ziemi Puckiej.

Główne uroczystości, które odbędą się w sobotę, będą miały miejsce na Starym Rynku w Pucku oraz w miejscowym porcie rybackim. Wśród znamienitych gości znajdzie się Małgorzata Kidawa-Błońska, Marszałek Senatu.

Główne obchody rozpoczną o godzinie 9:20 na Starym Rynku, gdzie odbędzie się zgromadzenie pocztów sztandarowych i wojskowej asysty honorowej. Następnie o godzinie 10:00 w puckiej farze zaplanowana jest msza święta. Po nabożeństwie, około godziny 11:20, nastąpi przemarsz do portu rybackiego. Tam odbyć się będą kolejne ceremonie przy pamiątkowym słupku – po przemówieniach i wręczeniu odznaczeń Ligi Morskiej i Rzecznej, delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Tradycyjnie, pierwsza wiązanka zostanie złożona na wody Zatoki Puckiej przez załogę śmigłowca z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Uroczystość zakończy koncert Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej z Gdyni, który rozpocznie się o godzinie 16:00.

Poza oficjalnymi obchodami, przewidziano też szereg innych atrakcji. Na listę wydarzeń wchodzi tradycyjny bieg upamiętniający zaślubiny Polski z morzem, wystawa w muzeum, morsowanie oraz różnorodne konkursy sportowe. Przygotowano również występy muzyczne.

Kolejnego dnia, tj. w niedzielę 11 lutego, uroczystości upamiętniające 104. rocznicę zaślubin Polski z morzem przeniosą się do Władysławowa. W programie znajdzie się między innymi msza święta w miejscowej świątyni oraz hołd oddany pod pomnikiem generała J. Hallera poprzez składanie kwiatów.