Nowa szansa dla terenów po nieukończonej elektrowni w Żarnowcu: powstanie tu największa pływająca instalacja fotowoltaiczna w Polsce

Planowana transformacja energetyczna terenów, na których dawniej miała powstać elektrownia w Żarnowcu, nabiera konkretów. Dzięki staraniom Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), obszar ten przejdzie metamorfozę. Na miejscowych zbiornikach retencyjnych wód opadowych planowane jest uruchomienie ogromnej instalacji fotowoltaicznej – największej tego typu w kraju i jednej z największych w Europie.

PSSE nawiązała współpracę z firmą Antamion, której zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz uzyskanie wymaganych pozwoleń na realizację projektu. Omawiana instalacja fotowoltaiczna, zaplanowana do umiejscowienia na zbiornikach retencyjnych w Żarnowcu, ma mieć moc minimum 7 MWp. Oznacza to, że będzie ona jednym z liderów branży fotowoltaicznej w Polsce.

Zakładane korzyści płynące z realizacji tego projektu są znaczne. Wyprodukowana na miejscu „zielona energia” zostanie wprowadzona do sieci energetycznej, co przyczyni się do zasilenia firm i domostw w okolicy. Ponadto, zastosowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla (CO2), co jest niezwykle ważne dla ochrony środowiska naturalnego.