Dlaczego warto odwiedzić muzeum Stutthof w Sztutowie?

Sztutowo to niewielka wieś położona na terenach Żuław WIślanych, w województwie pomorskim. Jedną z największych atrakcji miejscowości jest Muzeum Stutthof, które powstało na części istniejącego w czasie II wojny światowej obozu koncentracyjnego.

Muzeum Stutthof w Sztutowie – warto zobaczyć

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdański w 1962 roku podjęło decyzję o stworzeniu Muzeum Stutthof, które miało upamiętnić więźniów, którzy w czasie II wojny światowej przetrzymywani byli przez nazistów w obozie koncentracyjnym. Muzeum w Sztutowie zajmuje blisko 20 hektarów. Jego najważniejszymi zabytkami są m.in. częściowo zachowany obóz koncentracyjny, komora gazowa, ogrody warzywne i szklarnie.

W Muzeum turyści mogą zwiedzać również krematorium, które jest rekonstrukcją istniejącego w czasach Wielkiej Wojny. Muzeum pochwalić się może bogatymi zbiorami poobozowymi, z których regularnie tworzone są wystawy, które budzą olbrzymie zainteresowanie wśród zwiedzających. Turyści mogą podziwiać stałą wystawę oraz czasowe, które co jakiś czas są zmieniane dlatego warto odwiedzić Muzeum kilkakrotnie.

Cała przestrzeń podporządkowana jest obecnie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego istnienie jest ukłonem w stronę wszystkich więźniów, którzy byli przetrzymywani w obozie.

W 2018 roku Muzeum zmieniło nazwę i obecnie mówimy o „Muzeum Stutthof w Sztutowie – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945)”

Z roku na rok obiekt notuje wzrost frekwencji. Tylko w 2017 roku Muzeum zostało odwiedzone przez prawie 110 tysięcy turystów, co daje 8 procentowy wzrost względem roku 2016. Około 15% wszystkich odwiedzających stanowią podróżni z zagranicy.