Dyski twarde

Dyski twarde stanowią oczywiście nieodłączny element każdego komputera, gdyż bez nich jakakolwiek praca byłaby niemożliwa. Trzeba jednak przyznać to, że w ostatnim czasie nastąpił naprawdę ogromny rozwój w tej dziedzinie, dlatego też warto zgłębić ten temat.

Dyski twarde stanowią oczywiście nieodłączny element każdego komputera, gdyż bez nich jakakolwiek praca byłaby niemożliwa. Trzeba jednak przyznać to, że w ostatnim czasie nastąpił naprawdę ogromny rozwój w tej dziedzinie, dlatego też warto zgłębić ten temat. Kiedyś głównym kryterium wyboru dysku była pojemność, gdyż mieliśmy mocno ograniczone pole wyboru. Oznaczało, że im więcej będziemy mieli dostępnej pamięci tym lepiej. Aktualnie sytuacja wygląda trochę inaczej, gdyż na rynku posiadamy całą masę różnych dysków, które różnią się od siebie prędkością, swoim zastosowaniem, rozmiar m, żywotnością, a nawet interfejsem. Co warto zatem wiedzieć o dyskach twardych? Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jeżeli kupujemy nowy sprzęt? Tego dowiecie się z dalszej części naszego.

Dyski twarde i ich rodzaje

Zaczniemy od dysków magnetycznych HDD, które niegdyś były najczęściej stosowanym rodzajem nośników w laptopach. Dane na nich były zapisywane na aluminiowych talerzach ułożonych jeden na drugim, a zarówno sam proces zapisu, jak i odczytu odbywał się za pomocą głowicy, która poruszała się po ruchomym ramieniu. Zaletą tego dysku jest z pewnością duża pojemność oraz niska cena. Mankamentem tego rozwiązania jest jednak długi czas dostępu do danych, gdy wspomniana wcześniej głowica musi dopiero znaleźć się w odpowiedniej pozycji, by tym samym mogła zacząć odczytywanie danych. Istotne jest także to, że dyski HDD są bardzo wrażliwe na zmianę położenia oraz upadki, dlatego wymagają od nas szczególnej uwagi, gdyż może dojść na nich do trwałej uszkodzeń, a także utraty danych. Dyski Sas to także dyski magnetyczne, ale wyglądają one nieco inaczej, a także w tym rozwiązaniu mamy większą prędkość obrotową talerzy. Cechują się także większą niezawodnością i wydajnością nawet pod wysokim obciążeniem niż wspomniane wyżej deski magnetyczne. Niestety za takie udogodnienie musimy zapłacić dość wysoką cenę. Dyski hybrydowe znać łączą w sobie wiele nośników w celu zachowania wszystkich możliwych zalet. Bardzo popularnym rozwiązaniem są dyski półprzewodnikowe SSD, które swoją budową całkowicie różnią się od omawianych wcześniej dysków talerzowych. W całości zostały one stworzone zatem z kości pamięci flash, a także nie posiadają w sobie żadnych ruchomych elementów. W swojej budowie jeżeli mielibyśmy je do czegoś porównać, przypominały po prostu pendrive. Ich podstawową zaletą jest bardzo duża pojemność odczytu oraz zapisu danych, a także dzięki temu, że nie posiadają ruchomych elementów, możemy liczyć tutaj na bez głośną pracę i tym samym większą odporność na upadki i działanie różnych temperatur. Oczywiście wspomniane dyski możemy również podzielić na dokładniejsze pod względem interfejsu, ale to na tym etapie pominiemy. Ponadto, musimy pamiętać o tym, że dyski twarde są niezwykle wrażliwe, nawet jeżeli producent zapewnia o ich bezawaryjności. Co zrobić kiedy dojdzie do uszkodzenia dysku twardego? Już odpowiadamy.

Uszkodzony dysk – jak należy postąpić?

Jeżeli użytkujemy urządzenia elektryczne i elektroniczne doskonale wiemy, że mimo zastosowania nowoczesnych technologii, nie zostają one całkowicie bez awaryjny. Przede wszystkim musimy się liczyć z tym, że niekiedy trafimy na błędy powstałe na tym etapie produkcji, na które nie mamy w ogóle wpływ. Jednak bardzo często dochodzi także do uszkodzeń mechanicznych, za które odpowiadają już właściciele. Jeżeli doszło do uszkodzenia naszego komputera, wypadł on nam, czy został zalany, powinniśmy od razu sprawdzić jak wygląda sytuacja z naszym dyskiem twardym. Na tym etapie mogło dojść do uszkodzenia danych, co jest sytuacją dość problematyczną. W takiej sytuacji nie należy działać na własną rękę, a odzyskiwanie danych z dysku powinniśmy pozostawić profesjonalnej firmie. Warto wiedzieć o tym, że odzyskiwanie danych z dysku i jest procesem skomplikowanym, dlatego nie należy podejmować prób w tym zakresie. Instalowanie jakichkolwiek programów dostępnych w Internecie może tylko i wyłącznie pogłębić problem. Dlatego też istotne jest to, by w przypadku awarii dysku zgłosić się do profesjonalnej firmy odzyskującej dane z dysku.