Oszczędź na OC – odkryj, jak korzystnie kupić ubezpieczenie i wypowiedzieć dotychczasową umowę

Kierowcy, którzy pierwszy raz kupują ubezpieczenie OC, bardzo często nie zwracają uwagi na istotne szczegóły polisy. To sprawia, że przepłacają. Porównując inne oferty, szybko okazuje się, że u innego ubezpieczyciela uzyskaliby dużo korzystniejsze warunki w atrakcyjniejszej cenie. Czy w takiej sytuacji możliwe jest wypowiedzenie umowy u obecnego ubezpieczyciela? Jak zaoszczędzić na polisie OC? Sprawdź, aby nie zapłacić więcej niż to konieczne.

Samochodowa polisa OC – sprawdź, co wpływa na koszt ubezpieczenia

Każdy z poruszających się po polskich drogach samochodów powinien mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku rutynowej kontroli, podczas której zostanie ujawniony jego brak, na kierowcę nakładany jest mandat karny. Grozi mu również bardzo wysoka kara finansowa z tytułu braku posiadania polisy lub przerwania jej ciągłości. Kluczowe jest zatem terminowe opłacanie składek oraz przedłużanie ważności ubezpieczenia na kolejny rok.

Wysokość składek ubezpieczenia OC zależy głównie od dwóch parametrów, a dokładniej pojazdu oraz jego właściciela. W przypadku kierowcy czynnikami branymi pod uwagę są natomiast:

  • wiek oraz staż za kółkiem,
  • miejsce zamieszkania,
  • stan cywilny.

Wielu ubezpieczycieli stosuje specjalne widełki, które dotyczą wieku kierowcy. Mogą one dotyczyć także jego stażu za kierownica. Oznacza to, że młode osoby muszą liczyć się z tym, że kiedy wykupują ubezpieczenie OC, przyjdzie im zapłacić większe stawki. Ubezpieczyciel traktuje ich nie tylko jako mniej doświadczonych, ale również skorych do brawurowej jazdy. Na koszt polisy ma wpływ także miejsce zamieszkania.

Przy wyliczaniu składek korzysta się ze statystyk zdarzeń drogowych. Wynika z nich, że w dużych miastach, gdzie natężenie ruchu jest większe, znacznie częściej dochodzi do kolizji i innych zdarzeń drogowych niż np. w małych miejscowościach. Co ciekawe, ważnym aspektem jest także stan cywilny kierowcy. Osoby będące w związku małżeńskim oraz posiadające dzieci uznawane są za rozsądniejsze, a tym samym mniej skore do podejmowania ryzyka na drodze. To przekłada się na niższe składki OC.

Przy obliczaniu wysokości ubezpieczenia OC ważne są również informacje dotyczące pojazdu. Konieczne jest podanie szczegółowych danych na temat marki oraz modelu samochodu. Nie mniej ważny jest rok produkcji, jak i to czy auto zostało sprowadzone zza granicy, czy kupione w polskim salonie. Ważny jest także przebieg oraz sposób, w jaki samochód będzie wykorzystywany np. do jazdy na co dzień, do pracy jako taksówka itp. Właściciele pojazdów o dużej pojemności silnika muszą liczyć się z tym, że ich składka będzie znacznie wyższa niż w przypadku małych miejskich samochodów o małej pojemności. Kosztowniejsza polisa OC może dotyczyć również niektórych modeli samochodów, jak również aut sprowadzonych z krajów, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne.

Dlaczego warto przyjrzeć się swojemu ubezpieczeniu OC?

Jeżeli wydaje Ci się, że za swoje aktualne ubezpieczenie OC płacisz zdecydowanie za dużo, warto przyjrzeć się podpisanej umowie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nastawione są wyłącznie na zysk, a przez to wysokość składek OC może być znacznie zawyżona. Warto sprawdzić ile kosztuje OC na rankomat.pl. Podając najważniejsze informacje o właścicielu pojazdu, parametrach auta i jego przeznaczeniu, otrzymuje się wgląd do wielu różnych ofert. W ten sposób można szybko zweryfikować, czy płacona stawka OC nie została zawyżona.

Czy można obniżyć koszt polisy OC?

Koszt polisy OC można obniżyć na kilka sposobów. Najwięcej mogą zyskać młode osoby, które zdecydują się wpisać jako współwłaściciele samochodu, którego głównym właścicielem jest kierowca z długoletnim stażem. W ten sposób można budować swoją wiarygodność, a także zbierać zniżki. Kiedy przyjdzie czas na samodzielne wykupienie OC, to polisa będzie zdecydowanie korzystniejsza cenowo. Nie mniej ważny jest także przemyślany wybór samochodu. Sportowe auta o dużej mocy to nie tylko spory wydatek, jeżeli chodzi o ich zakup. Samo ubezpieczenie pojazdu bardzo często zaskakuje właścicieli, którzy nie są przygotowani na tak duże sumy.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi? To nie takie trudne!

Jeżeli aktualna polisa OC jest dla Ciebie niekorzystna pod względem finansowym, to pamiętaj, że masz możliwość jej wypowiedzenia i wybrania innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź jak wypowiedzieć OC na rankomat.pl. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji związanych z tym tematem. Umowę można wypowiedzieć w ciągu trwania okresu ubezpieczenia. Nie powinno być to jednak później niż dzień przed planowanym upłynięciem 12 miesięcy jej obowiązywania. Wówczas ubezpieczyciel z automatu może przedłużyć umowę i wezwać do zapłaty kolejnych składek. Często zdarza się, że kierowca zapomni wypowiedzieć wcześniejszą umowę, a tym samym staje się właścicielem dwóch polis OC. Również w takiej sytuacji bez przeszkód można zrezygnować z jednej z nich, powołując się na art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wbrew pozorom nie wymaga to wielu formalności. Zazwyczaj wszystko przebiega szybko i bezproblemowo.