Wzrost liczby spraw dotyczących przestępstw środowiskowych skierowanych do prokuratury w 2023 roku

W 2023 roku, do prokuratury wpłynęła dwukrotnie większa liczba zawiadomień dotyczących przestępstw środowiskowych w porównaniu do poprzedniego roku. Technologia, a dokładniej drony i fotopułapki, okazały się nieocenione w procesie zgłaszania takich spraw.

Z 29 zgłoszeń aż 11 dotyczyło nielegalnego składowania odpadów oraz ich pozostawiania w miejscach, gdzie jest to surowo zabronione. Takie działania miały charakter mafijny i były powiązane z nielegalnymi transakcjami przekraczającymi granice państw. Wśród zgłoszeń znalazły się też wnioski o badanie możliwości popełnienia przestępstw polegających na fałszowaniu dokumentów czy podawaniu w nich nieprawdziwych informacji. Wśród zgłaszanych spraw był również szereg przypadków zanieczyszczania wód, powietrza i naruszeń norm hałasowych.

Radosław Rzepecki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w rozmowie z Radiem Gdańsk wyjaśnił, że wiele spraw zgłaszanych w tym roku wiąże się z działalnością tzw. mafii odpadowej. Aktualności dotyczące odkrycia tych procederów pojawiały się głównie na Pomorzu. W ramach działań przeciwko tym nielegalnym praktykom, inspektorat korzystał z różnych uprawnień, które zostały mu przyznane jakiś czas temu. Te uprawnienia obejmowały między innymi możliwość korzystania z dronów, fotopułapek oraz dostęp do dokumentów finansowych.